Młodzi sędziowie przeszli szkolenie i zdali egzaminy. Podsumowanie projektu MSS

Aktualności

Niespełna trzy miesiące po spotkaniu organizacyjno-szkoleniowym projektu Młodzieżowych Sędziów Sportowych, Lubelski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy przeprowadził zgrupowanie zakończone egzaminem dla uczniów uczestniczących w programie. 200 uczniów jest już gotowych wspomóc organizację zawodów szkolnych w województwie lubelskim…!

W ramach projektu „Kształcenie Animatorów Sportu Szkolnego” odbywały się dwa kursy: Młodzieżowych Organizatorów Sportu oraz Młodzieżowych Sędziów Sportowych. W dniach 15-17 grudnia Lubelski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy zorganizował w miejscowości Drzewce-Kolonia zgrupowanie dla uczniów szkolących się na sędziów w różnych dyscyplinach sportowych. Trzydniowe spotkanie zakończone zostało egzaminami, teoretycznym oraz praktycznym. 200 uczniów przeszło pomyślnie egzaminy i otrzymało koszulki, smycze i gwizdki.

– Zwróciłem się z prośbą o angażowanie młodzieży przy organizacji wszystkich imprez szkolnych, które odbywają się na terenie województwa lubelskiego. Będzie to dla nich praktyczne doświadczenie, a także zachęta, aby specjalizować się w zagadnieniach dotyczących wybranych przez siebie dyscyplin. Celem szkolenia było udzielenie w ten sposób pomocy organizatorom imprez związanych ze współzawodnictwem szkół – podkreśla Tadeusz Więcek, wiceprezes urzędujący LWSZS.

Egzaminy poprzedziło kilkutygodniowe szkolenie przeprowadzone przez nauczycieli. We wrześniu opiekunowie 20 grup otrzymali dla uczniów materiały do nauki i przygotowania do egzaminów w wybranych dyscyplinach.

W weekend 15-17 grudnia uczniowie z nauczycieli przebywali w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Drzewce”, natomiast egzamin praktycznym odbył się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Nałęczowie. Projekt dofinansowany był ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. – Dzięki pozyskanym środkom młodzież i opiekunowie mieli zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienia oraz zwrot kosztów transportu. Nauczyciele i uczniowie mieli wszystko zapewnione. Warunki pobytu były bardzo dobre i wszyscy wyjechali zadowoleni – twierdzi Tadeusz Więcek.

Młodzi sędziowie będą mogli wspomagać nauczycieli w trakcie przeprowadzania rozgrywek szkolnych. Największe grupy przeszkolonych uczniów są w Miejskich Szkolnych Związkach Sportowych w Chełmie i Zamościu. Tym samym oba ośrodki są często organizatorami półfinałów oraz finałów wojewódzkich, a także zawodów miejskich.

Egzaminem kończy się również szkolenie w ramach kursu: Młodzieżowych Organizatorów Sportu. Do tego projektu zgłosiło się 26 grupo po 15 osób. Wszyscy otrzymali materiały szkoleniowe i odbyli 30 godzin zajęć. Egzaminy odbywały się na obiektach szkolnych w miejscowościach, z których pochodzi młodzież.

W tym roku w projekcie „Kształcenie Animatorów Sportu Szkolnego” w województwie lubelskim udział wzięło 590 osób (dziewcząt i chłopców).

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE ZGRUPOWANIA I EGZAMINU: